Trädgårdsurna, 1800-talets mitt

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, 1800-talets mitt, Belgien, kannelerade sidor och draperifestonger, hårdbränd terracotta, märkt Poterie de Grés Izouard Surechem lez Bruxelles, med senare marmorerad kolonn i trä, total höjd 158, diamter 75 cm, ålderbetingad patina, nagg, kolonnen med ställvisa skador

1038

2017-12-12