Vävd tapet, Flandern 1600-tal

Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal
Vävd tapet, Flandern 1600-tal

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

100 000-150 000 SEK

VÄVD TAPET, Flandern, 1600-tal, polykrom figurscen i ull och silke föreställande Kung Salomo inför drottningen av Saba, gobelängteknik, 285 x 465 cm, restaurerad och delvis uppfodrad, lagningar, bristningar, senare lisièrer

PROVENIENS
Nordén auktioner, nr 30, 27-28 maj 1999, katalognr 663

1208

2017-12-12