William Blair Bruce, Skymning
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
WILLIAM BLAIR BRUCE
Kanada 1859-1906
Skymning över Lilla Värtan
Signerad och daterad W. Blair Bruce 1899. Olja på duk, 22 x 34 cm.
Med dedikation: "To C.W. CEDERBERG from his friend W. BLAIR BRUCE. Kappsta 1899".
PROVENIENS
Carl Wilhelm Cederberg
därefter i arv till adoptivdottern Eva Cederberg, gift med Felix Peyron
därefter i arv till nuvarande ägare
William Blair Bruce kom från Hamilton i Kanada och växte upp i en familj som var både musikaliskt och konstnärligt lagd. 22 år gammal bekostade familjen en studieresa till Paris, en resa som resulterade i att han kom att stanna i Europa och återvände till Kanada endast vid två korta tillfällen under sitt alltför korta liv. I Paris studerade han vid Académie Julian och han for till konstnärskolonin Barbizon där han stiftade bekantskap med impressionismen och det franska friluftsmåleriet.
Under hans tid i Paris var Bruce ständigt i ekonomisk knipa. 1884 beslutade han att en hel del av hans produktion skulle ställas ut i Kanada, men skeppet med alla målningar förliste på vägen och 5 års arbete, ca 200 teckningar och målningar, försvann ner i djupet. Bruce fick ett psykiskt nervsammanbrott och han tvingades hastigt återvända till Kanada för första gången efter flytten till Europa. Några år tidigare hade han i Paris träffat den svenska skulptrisen Carolina Benedicks (1856-1935), dotter till den förmögne brukspatronen Edvard Otto Benedicks på Gysinge bruk i Gästrikland, ett av de ledande järnbruken i landet. Hon övertalade Bruce till att återvända till Frankrike. De förlovade sig i Paris trots att familjen Benedicks motsatte sig förlovningen.
Han kom tillbaka som en djärvare konstnär. Bruce målade The Phantom Hunter 1888, vilken blev en omedelbar succé och samma år gifte han sig med Carolina, på toppen av sin karriär. Hustrun kom livet igenom att stötta och ge energi till Bruce. På Gotland från år 1903 skapade paret sitt hem Brucebo, norr om Visby, vilket blev en träffpunkt för olika konstnärer och andra prominenta gäster. Villan är idag ett museum och förvaltas av Brucebostiftelsen.
Det gotländska landskapet påminde Bruce om landskapen kring Hamilton i Kanada. Tyvärr avled Bruce hastigt endast 47 år gammal. Efter hans död uppmärksammades han genom minnesutställningar och hustrun skänkte även en del av hans konst till konstmuseer i Kanada. Bruce kom att influera många yngre konstnärer i Kanada. Han finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm, men det är framför allt på Brucebo som stora delar av hans konst finns.
Den aktuella målningen, utförd 1899, är målad från Kappsta på Lidingö. Kappsta var professor Per Johan Wising (1842-1912) och hans hustru Sofies sommarhem från 1882 (villan brann tyvärr ner på 1930-talet). William Blair Bruces hustru Carolina Benedicks var syster till Sofie Wising och familjerna umgicks regelbundet. Vid ett av besöken på Kappsta målade den kanadensiske konstnären denna impressionistiska skymningsbild över Lilla Värtan med Djurgården och Kaknäshagen i bakgrunden. Målningen var en gåva från konstnären till Carl Wilhelm Cederberg, kusin med paret Wisings barn. Dottern Maria "Maj", gifte sig första gången med Raoul Gustav Wallenberg och deras son Raoul Wallenberg föddes just på Kappsta 1912.
Målningen gick senare i arv till Cederbergs adoptivdotter Eva, gift Peyron.
2203
2017-12-13