Andy Warhol, Lamentation
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
150 000-200 000 SEK
ANDY WARHOL
1928-1987
Lamentation
Screenprint på Lennox Museum Board, 1986. Signerad och numrerad på baksidan Andy Warhol AP 20/25. Edition 100, 25 AP, 5 PP, 10 HC. Rupert Jasen Smith, New York och editerad av Martha Graham Center of Contemporary Dance, Inc., New York, I. 91,4 x 91,4 cm.
LITTERATUR
Andy Warhol Prints: A Catalogue Raisonné 1962-1987, Feldman, pl. II.388, sid. 156
105
2018-06-05