Carl Bögh, Fuldblodshoppen Mirza
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
CARL BÖGH
Danmark 1827-1893
Fuldblodshoppen Mirza med tvende af dens Afkom Djemila og Sida efter arabisk fuldblodshingst Efendi
Signerad och daterad Carl Bögh Gl. Estrup 1859. Olja på duk, 56 x 79 cm.
Målningen utförd på slottet Gammel Estrup, beläget på halvön Djursland på Jyllands östkust i Danmark.
19
2018-06-05