Carl Johan Fahlcrantz, Utsigt af Stockholm
Klubbat för:
59000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
CARL JOHAN FAHLCRANTZ
1774-1861
Utsigt af Stockholm från södra sidan
Signerad och daterad C Fahlcrantz 1850. Olja på duk, 99 x 134 cm.
På baksidan spår av pappersetikett "Prinz, zu" inventarienummer 142
Samtida originalram
PROVENIENS:
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR:
Emil Hultmark: Kungliga Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, sidan 89, sannolikt omnämnd under utställningsår 1853, nr 2.
117
2018-06-05