Carl Wilhelmson, Vid brunnen - Fiskebäckskil
Klubbat för:
140000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
CARL WILHELMSON
1866-1928
Vid brunnen - Fiskebäckskil
Signerad och daterad C. Wilhelmson 1921. Olja på duk (weimarfärger), 60 x 50 cm.
På baksidan etikett från Münchner Secession.
PROVENIENS
Specerihandlare Erik G. Andersson, Djurgården
därefter i arv inom familjen
LITTERATUR
(möjligen) Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK publ. XLVII, Stockholm 1938, möjligen identisk med målning omnämnd i katalogen som nr 686
12
2018-06-05