David Klöcker Ehrenstrahl, Porträtt av adelsdam
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
hans ateljé, 1600-talets andra hälft
Porträtt av adelsdam
Olja på duk (dubblerad), 115 x 84 cm.
.
PROVENIENS
Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm
Jämför med målningar utförda av Ehrenstrahl föreställande Ingeborg Banér från 1662 (Axel Sjöblom: Ehrenstrahl, 1947, nr 12 i verkförteckningen) samt Hedvig Eleonora av Holstein-Gottorps systrar Augusta Maria av Baden-Durlach och Anna Dorotea, abedissa av Quedlingburg (Nationalmuseum NMGrh 1298/NMGrh 1336).
73
2018-06-05