Herman Saftleven, hans krets, Ett par flodlandskap
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
HERMAN SAFTLEVEN
hans krets, omkring 1700
Ett par flodlandskap med figurer
Den ena signerad med monogram DL. Olja på pannå, vardera 15,5 x 26 cm
På baksidan äldre samlingsetiketter från 1700-talet, nr 39 och 40.
1700-talsramar
Circle of. One of the pair signed with monogram DL. Oil on panel.
(2)
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Inköpta på auktion troligen i Sverige 1952 av affärsmannen Russell Bodé (1920-2017),
vidare i arv till nuvarande ägare.
85
2018-06-05