Isaac Grünewald, Den gröna lyftkranen
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Stockholmsmotiv - den gröna lyftkranen
Signerad Grünewald. Gouache på papper, 65 x 50 cm.
Utförd säkerligen i mitten av 1930-talet
Motivet är från ateljévåningen på Katarinavägen med utsikt över Skeppsholmen.
41
2018-06-05