Isaac Grünewald, I soffan
Klubbat för:
115000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
I soffan
Signerad och daterad Grünewald 27. Olja på pannå, 37,5 x 46 cm.
PROVENIENS
August Heyman (1880-1960), Göteborg
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 138, samling 162
64
2018-06-05