Joan Miró, Le Scieur de long
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
JOAN MIRÓ
Spanien 1893-1983
Le Scieur de long
Akvatint, torrnål i färger med carborundum, tryckt på Mandeure rag papper, 1968, signerad och numrerad Miró 24/75. I. 76,5 x 57,5 cm. Maeght éditeur, Paris.
Litteratur: Dupin 458
Aquatint, drypoint in colours with carborundum/Mandeure rag paper
108
2018-06-05