Jules Joseph LeFebvre, Porträtt av dam
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
JULES JOSEPH LEFEBVRE
Frankrike, Tournan 1834-1912 Paris
Porträtt av dam
Signerad och daterad Jules LeFebvre 1873 med dedikation "à Monsieur Le Vicomte J. de Rainneville". Olja på duk, 58 x 45 cm.
Gåva av konstnären till möjligen senator Joseph Wetz, vicomte de Rainneville, född 1833. Porträttet föreställer möjligen 'la vicomtesse de Rainneville'.
84
2018-06-05