Kandelabrar, parisarbeten i empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
125 000-150 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, sannolikt parisarbeten i empire, för vardera fem ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, runda postament med palmettdekorer, stående karyatider bärande urna med uppsvängda ljusarmar med växtornamentik och lejonhuvuden, krönande kandelaber med akantushölster, fleuronger och voluter, ljuspipor med roulettedekor, höjd 82,5 cm, ställvisa lagningar och bättringar, smärre del av dekorelement saknas
135
2018-06-05