Ljusstakar, Louis XVIII

Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII
Ljusstakar, Louis XVIII

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVIII, brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel av griotte rouge marmor, tripodformad bas på tassfötter med palmetter, pelare i form av den unge Herkules med lejonskinnet, basen med akantus och bladhölster, ljuspipa med stiliserad växtornamentik och sceneri av dansande kvinnor med blomsterfestonger, lösa manschetter, höjd 37,5 cm, ställvis slitage

LITTERATUR:
David Watkin & Philip Hewat-Jaboor, ed.: Thomas Hope - Regency Designer, London 2008, sidan 386, jämför ljusstakar efter Thomas Hopes design

134

2018-06-05