Louis Testelin, tillskriven, Porträtt av fältherre
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
LOUIS TESTELIN (Paris 1615-1665 Paris), tillskriven
Porträtt av man i rustning, tidigare känd som Jean Louis de Nogaret de La Valette, duc d´Épernon (1554-1642) - knäbild
Olja på duk, 127,5 x 103 cm.
Ett porträtt som föreställer hertigen av Épernon i samma pose, tillskriven Louis Testelin, kan jämföras med det aktuella porträttet (olja på duk 143 x 115 cm), vilket såldes i Bordeaux 25 november 1999 (Maître Christian Jean dit Cazeau).
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Wedevågs Bruk, Bergslagen, Västmanland
Wedevågs Bruk etablerades redan på 1500-talet och blev snabbt en viktig industri i Sverige och här tillverkades bland annat vapen, men verksamheten hade även smedja, smältugnar för järn och tegelbruk. På 1700-talet var bruket väldigt lönsamt och samtidigt Sveriges största vapenexportör.
77
2018-06-05