Nicola de Maria, Museo Haus Lange Constantinopoli
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
NICOLA DE MARIA
Italien, född 1954
Museo Haus Lange Costantinopoli
Signerad och daterad Nicola de Maria 1981-1982. Bemålad resväska, 40 x 65 x 18 cm.
PROVENIENS
Jan-Eric Löwenadlers samling, Stockholm
Nicola de Maria (f 1954) räknas till en av Italiens viktigaste konstnärer under 1900-talets andra hälft. Ursprungligen inledde han sin karriär med en examen i medicin och fortsatte därefter att specialisera sig inom psykiatrin. Men läkekonsten fick se sig besegrad, han arbetade aldrig som läkare utan valde istället att bli konstnär.
I måleriet fann de Maria det mest passande språket för att uttrycka sig och med detta äntrade han den livliga konstscenen i hemstaden Turins ´Arte Concettuale´. Han utvecklade snabbt sitt mycket karakteristiska spirituella och lyriska måleriska språk: "Every one of his works is pure colour and poetry".
Nicola de Maria är kanske mest känd genom sitt sätt att förflytta måleriet utanför dukarnas ramar och istället ta sig an hela väggar och rum. Den första muralmålningen skapade han i Milano 1977 och samma år gjorde han ytterligare en till biennalen i Paris. Han inspirerades mycket av de äldre italienska mästarnas freskomåleri och deras sätt att hantera färgen rent tekniskt. Under 1980-talet blev de Maria en av de ledande konstnärerna inom transavantgardisterna, en gruppering organiserad av kritikern Achille Bonito Oliva som även bestod av Francesco Clemente, Sandro Chia, Mimmo Paladino och Enzo Cucchi.
Snart valde de Maria dock att gå sin egen väg som konstnär och utvecklade ett mer nonfigurativt måleri. Hans konst är abstrakt men samtidigt fylld med figurativa element som inte bara är poetiska, utan kanske mest av allt spirituella. Hans måleriska uttryck är särpräglat och har beskrivits som att han förvandlar poesi till måleri, i samma anda har han också beskrivit sig själv som "one who writes poems with his hands soaked in colours".
Auktionens objekt "Museo Haus Lange Costantinopoli" är utfört 1981-1982 och har varit utställt på Documenta. Dessa väskor utgjorde ofta en del av de Marias rumsliga installationer och just detta verk har ingått i den legendariska konsthandlaren Jan-Eric Löwenadlers
samling, ett verk som Jan Eric Löwenadler var mycket fäst vid och som han ägde i decennier."
107
2018-06-05