Nils von Dardel, Ateljéutsikt över Nybroplan
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
NILS VON DARDEL
1888-1943
Ateljéutsikt över Nybroplan
Akvarell på papper, 48 x 35 cm.
Utförd 1918
PROVENIENS
Museidirektör Rolf de Maré, Stockholm
UTSTÄLLD
Nils Dardel, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 126
Nils Dardel - Från 1904 till 1924, Malmö Museum, 1963, katalognr 85
LITTERATUR
Karl Asplund: Nils Dardel: del II, SAK 1958, De senare åren 1922-1943, upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten sidan 259
39
2018-06-05