Philip von Schantz, Vita vinbär
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
PHILIP VON SCHANTZ
1928-1998
Vita vinbär
Signerad och daterad PvS -82. Olja på duk, 60 x 73 cm.
PROVENIENS
Generalkonsul Bengt Friedman, New York, senare ambassadör i Buenos Aires.
Enligt medföljande brev från Generalkonsul Bengt Friedman och hans maka Märta, till konstnären och professorn von Schantz, önskar paret en målning för residenset i Buenos Aires, "vilken skulle vara uppfriskande och stimulerande att vila ögonen på i detta land, fjärran från Sverige".
49
2018-06-05