Philips Gysels, Stilleben med hummer, korg, kanna
Klubbat för:
280000 SEK
Utropspris
150 000-200 000 SEK
PHILIPS GYSELS
aktiv 1649-1665
Stilleben med hummer, korg med frukt, kanna och ostron
Signerad P Gysels. Olja på pannå, 65 x 110 cm.
Rijksbureau Kunsthistorische Documentatie, Nederlanderna - RKD 0000049207
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Robinson & Fischer, London, 24 juni 1937, katalognummer 37
Gösta Stenmans samling, nr 840
82
2018-06-05