Salsstolar sengustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
105000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
SALSSTOLAR, 10 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, varav sex signerade MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), en med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, uppsvängd rygg med dekor av växtornamentik, genombruten kopplad ryggbricka, svängda konturerade sarger, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, H-kryss, bemålade, sitthöjd cirka 45 cm, smärre lagningar, ställvis kompletterade fotavslut, med individuella variationer
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 126ff jämför snarlika stolar
142
2018-06-05