Sekretär, sengustaviansk, tillskriven Iwersson
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskriven, sekretär, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fristående, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, fack- och lådinredning bakom klaff med inläggningar av mässingslister och linsbeslag, lådor med mässingslister, genombrutna hörnkonsoler, benanfanger med droppbeslag, avsmalnande ben med fothylsor, nycklar medföljer, höjd 114, 74,5 x 37,5 cm, smärre torrsprickor
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2016, nr 2004, jämför etikettsignerad sekretär från Häringe slott
Gottlieb Iwersson är tillsammans med Georg Haupt att betrakta som en av den gustavianska tidens förgrundsgestalter inom möbelsnickeri av den högre skolan. Väl avvägda möbler med rikliga inläggningar och förgyllda bronser av högsta kvalité var deras främsta kännetecken. Även om deras möbler vid en första anblick kan tyckas likna varandra finns en stark personlig prägel i varje pjäs. När Georg Haupt gick bort år 1784 hade en ny tid randats då helt nya ideal gjorde sig gällande i inredningar och i skapandet av möbler. Vi vet idag att i de båda verkstäderna pågick en parallell produktion som både innefattade höggustavianska möbler med inläggningar och förgyllda bronser samt strama möbler ofta fanerade med bara ett träslag och med en mindre riklig beslagsflora. De sistnämnda med influenser från Frankrike och vad som kom att benämnas genre Jakob samt från England, där mahognyn starkt dominerade. I äldre källor tolkar man Gottlieb Iwerssons produktion av strama och rena mahognymöbler som ett tecken på att han i och med Haupts död slapp ifrån en stark konkurrent som satte måttet på hur en gustaviansk möbel skulle te sig. Tvärtom handlade det om den nya tidsandan, den sengustavianska.
141
2018-06-05