Vävd tapet, Flandern, omkring 1700
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
VÄVD TAPET, Flandern, omkring 1700, s k verdure med polykromt landskap med fåglar, träd, blommor och i fonden slottsbyggnader, bård med akantusblad och blommor, gobelängteknik i ull med silkesinslag, höjd 272 cm, bredd 479 cm, restaurerad, smärre bristningar, delvis uppfodrad på bomullsväv, blekt, senare lisièrer
PROVENIENS:
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR:
Heinrich Göbel, Wandteppiche, del I, Die Niederlande, Leipzig 1923, band II, jämför vävd tapet från Oudenaarde, Flandern, 1700-talets början, plansch 457 och vävd tapet och verdure från Oudenaarde, Flandern från 1700-talets först hälft, plansch 458.
116
2018-06-05