Willem De Kooning, Komposition, Landscape
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
2 000 000-2 500 000 SEK
WILLEM DE KOONING
Holland/USA 1904-1997
Landscape
Signerad de Kooning. Akvarell och blyerts på papper, 28 x 35 cm.
Utförd ca 1948
PROVENIENS
The Vincent Melzac Collection, Washington
UTSTÄLLD
The Vincent Melzac Collection, The Corcoran Gallery, Washington D.C., 1971, katalognr 68, illustrerad på sid 48.
Som en av den första generationens abstrakta expressionister räknas Willem de Kooning som en av 1900-talets mest betydande konstnärer. När generationskamrater som Jackson Pollock och Franz Kline under 1950-talet rörde sig bort från den föreställande bilden mot mer renodlad abstraktion, fortsatte de Kooning att utveckla den figurativa traditionen. Hans lyriska abstraktion med aggressiv färgbehandling och dekonstruerade former blev en unik signaturstil.
Teckningen, eller verk med allt från kol till olja på papper, var en grundläggande del av hans konstnärskap. De Kooning arbetade med teckningen både som förlagor till målningar och som verk i sig själva och de synliggör hans speciella kreativa process där olika streck och penseldrag bygger synoptiska bilder nästintill rörliga i sin turbulenta virtuositet.
Det aktuella verket köptes av den berömda amerikanska samlaren Vincent Melzac som under en period var museichef för Corcoran Gallery i Washington där verket också visades 1971.
Willem de Kooning föddes i Rotterdam och redan 1916 fick han anställning på ett dekorationsföretag i staden. Han antogs vid ungefär samma tid till Rotterdams Konsthögskola där han studerade under de följande åtta åren. 1926 tog han sig till USA som fripassagerare på ett fartyg och slog sig så småningom ned i Hoboken, New Jersey, där han försörjde sig som hantverksmålare. Efter en tid flyttade han in i en ateljé på Manhattan och kunde där fortsätta sitt konstnärliga arbete som han påbörjat i Rotterdam.
Under 1940-talet blev de Kooning känd som en av den abstrakta expressionismens främste företrädare och i mitten av 1950-talet var han erkänd som en av dess ledare.
101
2018-06-05