Ampel, Karl Johan
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
AMPEL, Karl Johan, för ett ljus, skålen sannolikt tillverkad i Böhmen av matterat glas med kallmålad polykrom dekor av blomsterkorgar och växtornamentik, monteringar av delvis brännförgylld mässing, fästen i form av lejonmaskaroner, botten med akantusbeslag och pinjekotte, höjd 86, diameter 32 cm, skålen med mindre lagning vid ett fäste samt smärre spricka
45
2018-12-05