Armlänstolar, sengustavianska, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, uppsvängd rygg, sarger med bladstav, sabelformade fram- och bakben, bemålade i vitt med underliggande färg i pärlgrått, sitthöjd 42 cm, främre fotavslut med äldre förstärkningar
PROVENIENS:
Stora Nyckelviken, Nacka socken, Stockholms län
7
2018-12-05