Aurelio Milani, Kain och Abel
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
AURELIO MILANI
Bologna 1675-1749 Rom
Kain och Abel
Olja på duk, 48 x 64,5 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Ermanno Lucinis samling
(117)
Etikett på baksidan,
Collection de Son Altesse Royale
Monseigneur le Prince
René de Bourbon-Parme
En målning av Milani, av samma storlek, The Drunk Noah och med samma etikett "Collection de Son Altesse Royale Monseigneur le Prince René de Bourbon-Parme", har sålts i Paris, Tajan, 22 mars 2018, nr 33.
356
2018-12-05