Axel Petersson, Döderhultarn, Bondpar
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
2 000-3 000 SEK
AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN
1868-1925
Bondpar
Signerad Döderhultarn. Blyerts på papper, 26,5 x 21 cm.
PROVENIENS
Gåva av skulptören till ´kärestan´ Esther
därefter i arv till hennes syster Elin Stenborg
därefter i arv inom familjen Stenborg fram till idag
Skulpturerna lämnade Sverige på 1960-talet med familjen Stenborg som installerade sig i Venezuela, där samlingen funnits fram till idag
2018-12-05