Baljfåtöljer, sengustavianska, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, ena dubbelsignerad ES, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, rygglän med blad- och repstav, armlän med sfinxhuvuden, sarg med bladstav, hörnfleuronger, bladhölstrade och kannelerade framben, sabelformade bakben, bemålade i vitt, sitthöjd 43/44 cm, slitage, färg- och dekorskador, förstärkningar
6
2018-12-05