Bordslystrar, Louis XVI
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
BORDSLYSTRAR, ett par, Louis XVI, för vardera fyra ljus, brännförgyllda monteringar av brons, sockel av vit marmor och bleu turquin, ljusringen med dekor av à la greque, uppsvängda ljusarmar, genombrutna droppskålar, behängd med olikslipade prismor i form av ovaler och piggar samt pärlor, krönt av plym och månskära, höjd 84,5, diameter 41,5 cm, smärre kompletteringar och lagningar
68
2018-12-05