Brosch guld miniatyrmålning
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
BROSCH, 18 k guld, Ludvig Anacron Nystedt, Stockholm 1858, oval miniatyrmålning på porslinsplatta föreställande Oskar I, krans med dekor av koboltblå emalj, gömma baktill klädd med vattrat siden i ljust turkos, höjd 4,3 cm, total vikt inkl. inredning 13 g, emaljskador
PROVENIENS
Lars-Yngve Johansson Smycken & Antikviteter
204
2018-12-05