Byrå, rokoko, av Johan Neijber
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
75 000-100 000 SEK
JOHAN NEIJBER (mästare i Stockholm 1768-1795/1808), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad INB samt Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad amarant, jakaranda, plommon och valnöt, förgyllda beslag i mässing, bukig form, lådfronter med inläggningar av friser och romber, sidorna med flätverk inom romber, draghandtag och nyckelskyltar i form av rocailler, skiva av kalksten, nyckel medföljer, höjd 82, 79 x 46 cm, retuscher, smärre lagningar och nagg
77
2018-12-05