Byrå, sengustaviansk, tillskriven Iwersson
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskriven, byrå, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, inläggningar av mässingslister och linsbeslag, rundade hörn, benanfanger med droppbeslag, avsmalnande ben med fothylsor, undersidan med lacksigill från Kongl. Överståthållarämbetet, nyckel medföljer, höjd 84, 112 x 55 cm, obetydligt slitage
Byrån har typiska drag för Gottlieb Iwerssons högklassiga möbeltillverking med utanpåliggande lådbottnar och fyllningar mellan lådorna.
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 196, jämför avbildad sekretär etikettsignerad av Gottlieb Iwersson
10
2018-12-05