Carl Wilhelmson, Kaj med fartyg
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CARL WILHELMSON
1866-1928
Kaj med fartyg
Signerad C. Wilhelmson. Olja på pannå, 35 x 24,5 cm
Utförd sannolikt omkring 1920
PROVENIENS
Bröllopsgåva 1929 av kollegor på Sahlgrenska sjukhuset.
Beijers auktioner, katalognr 37, höstauktion 1989, katalognummer 478
278
2018-12-05