Dryckeskanna, silver, Straus Stockholm

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

70 000-80 000 SEK

DRYCKESKANNA, av Jöran Eriksson Straus, verksam i Stockholm 1673-88, cylindrisk, tre fruktornerade kulfötter och tumgrepp, fotanfanger med akantus och frukter, svängd hänkel med reliefdekor av blommor och blad, lockplakett med driven och ciselerad dekor föreställande Venus och Adonis, delvis förgylld, höjd 19 cm inkl. tumknopp, vikt 1512 g, undertill graverad viktangivelse 114 ½ lod samt initialer, slitage

138

2018-12-05