Fällbord, av Jacob Sjölin
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), ett par snarlika fällbord, gustavianska av stockholmskvalitet, stämpelsignerade JAC: SJÖLIN. KÖPING OCH KONGSÖR: N:o 619 respektive 995., samt ena med Köpings hallstämpel, skivor fanerade med alrot, uppvikt kant, svärtat pelarfot med tripodformade fötter, höjd 71,5, diameter 44 cm, smärre lagningar
32
2018-12-05