Giovanni Biliverti, David och Goliat
Klubbat för:
340000 SEK
Utropspris
300 000-400 000 SEK
GIOVANNI BILIVERTI
1585 - Florence - 1644
David och Goliat
Olja på duk, 137 x 115 cm, i träskuren ram
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Ermanno Lucinis samling
(nr 6)
Denne David är ett viktigt exempel på det florentinska måleriet vid första tredjedelen av 1600-talet ("Seicento fiorentino"). En period som blandar raffinerade minnen av renässansens manierism, realistiska detaljer i Caravaggios stil (bland annat leopardpälsen i huvudbonaden och manteln) samt den märkbara dynamiken i figurerna, vilka verkar uppenbara sig ur den dunkla bakgrunden.
En liknande komposition till auktionens målning, med nästan samma mått, finns i samlingarna på Gemäldegalerie i Dresden. En märkbar skillnad är knuten och det fallande tyget vid skärpet mellan de båda målningarna. Dresdens David har attribuerats till Cristofano Allori, Giovanni Biliverti på 1900-talet och Allessandro Turchi, i vilkens namn den graverades 1845 av D. J. Pound. Målningen kan ha varit en pendang till Cristofano Alloris målning Judith.
372
2018-12-05