Hanna Pauli, Porträtt Klas Fåhreus
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
HANNA PAULI
1864-1940
Porträtt av Klas Fåhraeus, studie till målningen Vännerna
Signerad och daterad Hanna Pauli 1904. Olja på duk fäst på pannå, 55 x 43 cm.
Orignalverket "Vännerna" hänger på Nationalmuseum, där denna förlaga finns i sitt slutgiltiga utförande. En ytterligare förlaga hänger på Ellen Keys "Strand", där bland annat hon själv är avporträtterad.
294
2018-12-05