Hans Fredrik Gude, Interlaken, Schweiz
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
HANS FREDRIK GUDE
Norge 1825-1903
Interlaken, Blick auf die Jungfrau, Schweiz
Monogramsignerad HFG daterad Interlaken Aug. 51. Olja på pannå, 34,5 x 49,5 cm.
På baksidan påskrift "Nachlass Hans Gude" (konstnärens kvarlåtenskap)
PROVENIENS
Major Gösta Landby (1881-1917), Kungsportsavenyn 18, Göteborg
LITTERATUR:
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 90, samling 63
325
2018-12-05