Johan Krouthén, Marstrand - Tåudden
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHAN KROUTHÉN
1858-1932
Marstrand - Tåudden i kvällssol med seglare vid horisonten
Signerad och daterad Johan Krouthén 1924. Olja på duk, 33 x 50,5 cm
Brev från konstnären angående målningen medföljer, daterat den 14 januari 1925.
290
2018-12-05