John Bauer, Madonnan återfår guldskon
Klubbat för:
1300000 SEK
Utropspris
400 000-500 000 SEK
JOHN BAUER
1882-1918
Madonnan återfår guldskon
Signerad och daterad John Bauer 1915. Akvarell, blyerts, täckvitt på papper, 27 x 28,5 cm
PROVENIENS
Bukowskis Internationella höstauktion, 2004, katalognr 14
LITTERATUR
Bland tomtar och troll, 1915, Emil Linders saga "Spelmannen, som fick madonnans guldsko", sidan 74
Harald Schiller: John Bauer. Sagotecknaren, SAK, 1935, omnämnd sidan 146
"Han stapplade fram mot madonnans bild och kysste ödmjukt hennes bara fot"
286
2018-12-05