Kandelabrar, stockholmsarbeten i empire
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, stockholmsarbeten i empire, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta med runt postament, reliefdekor av klassicerande urnor, räfflad pelare på bas med växtornamentik, krönande klot med uppsvängda ljusarmar, klotformade ljuspipor med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 46,5 cm, smärre slitage
69
2018-12-05