Mathys Schoevaerdts, tillskriven, Landskap med kor
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
MATHYS SCHOEVAERDTS
Bryssel, c.1663-c.1703, tillskriven
Landskap med kor
Olja på pannå, 31,5 x 45 cm.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Rådman Carl Jacobsson Ahlgren, Arboga
Greve Gustaf Trolle-Bonde, Den blinde excellensen, (1773-1855), Säfstaholmssamlingen Säfstaholms Slott,
och därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
LITTERATUR
Olof Granberg: Svenska konstsamlingarnas historia, del III, Stockholm 1931, sidan 130, målningen upptagen under inköp gjorda av greve Trolle-Bonde år 1804
371
2018-12-05