Natalia Goncharova, Porträtt av Nina Hamnett
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
NATALIA GONCHAROVA
Ryssland 1881-1962
Porträtt av Nina Hamnett
Signerad. Blyerts på papper, 41 x 25 cm
PROVENIENS:
Natalia Gontcharova Exhibition, 11 juni - 8 augusti 1997. Julian Barran Ltd, 42 Old Bond Street, London
Inköpt i samband med utställningen och därefter i privat ägo
LITTERATUR:
Natalia Gontcharova Exhibition, 11 juni - 8 augusti 1997, utställningskatalog, Julian Barran Ltd, 42 Old Bond Street, London. Katalognr. 38
EXPERTIS:
Ivan Samarine, Russian Art Consultancy
Nina Hamnett (1890-1956) var en walesisk författare och konstnär, känd i London och Paris som 'Queen of Bohemia'.
352
2018-12-05