Örhängen 1 par guld silver orientpärlor diamanter
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, guld och silver, 1800-talets andra hälft, 16 orientpärlor ca 2,7-7,2 mm, 24 diamanter med äldre slipning, skruvsystem, säkerhetskrok, 18 k guld, dekor med en flodpärla resp. odlad saltvattenspärla,
höjd 5 cm, vikt 13,4 g, etui ej i original med handskriven lapp med följande text: Faddergåva till V. von E. från Överstinnan Emelie Heijkenskjöld (Lily Hamiltons faster), skruvsystem och säkerhetskrokar ej ursprungliga, pärlor med visst slitage och borrhål, enstaka diamanter med hack
PROVENIENS
Lars-Yngve Johansson Smycken & Antikviteter
253
2018-12-05