Pieter Gysels, hans krets omkring 1680
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-60 000 SEK
PIETER GYSELS
hans krets, omkring 1680
Landskap med figurer
Olja på pannå, 24,5 x 31 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Greve Carl Fredrik Ludvig af Ugglas (1814-1880), Forsmark bruk, Uppland
därefter förvärvad av svärsonen godsägare friherre Hugo Tamm (1840-1907), Fånö herrgård, Uppland
därefter i arv till hans andra hustru friherrinnan Maria Charlotta Tamm, née Unonius (1852-1935)
därefter i arv till dottern friherinnan Gunhild Tamm (1891-1984), gift med friherre Adolf Hermelin
därefter i arv till sonen friherre Adolf A:son Hermelin (1921-1998), Thorsvi gård, Uppland
därefter i arv till nuvarande ägare
359
2018-12-05