Ring jugend guld rubiner
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
RING, 18 k guld, Art Nouveau, föreställande kvinnoansikte prydd med diamantbesatt tiara, 9 små diamanter med rosen- och gammalslipning, slingrade växt- och bladdekor, blomma och blomknopp med fasettslipade rubiner och 7 diamanter med rosenslipning samt en gammalslipad diamant ca 0,05 ct, ostämplad, ringstorlek 17 mm, vikt 8,6 g, etui medföljer
PROVENIENS
Lars-Yngve Johansson Smycken & Antikviteter
230
2018-12-05