Robe à l´Anglaise

Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise
Robe à l´Anglaise

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ROBE à l´Anglaise, 1700-talets andra hälft, robe och kjol, sidenbrokad med broscherat mönster av polykroma blomsterbuketter strödda på cremevit botten, kjol med två volanger med spetskantade motveck samt dragsko i midjan, roben med rysch kring ringningen och fastsydda spetsengageanter, textil tillverkad på 1760-talet, roben i nuvarande utförande uppsydd på 1780-talet.

PROVENIENS: Dräkten har funnits i samma familjs ägo sedan 1700-talet, och är sannolikt uppsydd åt Charlotta Eleonora von Hauff (1757-1792), sonhustru till Samuel Klingenstierna (1698-1765). Samuel Klingenstierna, svensk matematiker och fysiker, var professor i matematik vid Uppsala Universitet. Under åren 1756-1764 var Klingenstierna anställd som informator åt dåvarande kronprins Gustaf, sedermera Gustav III. Han var, tillsammans med Anders Celsius, de första ledamöterna att bli invalda i Kungliga Vetenskapsakademien.

LITTERATUR: Svenskt biografiskt lexikon, band 21 (1975-1977), sida 319.

Har i ursprungligt utförande sannolikt varit en robe à la Francaise. Senare knäppning med hyskor och hakar. Foder med mindre hål, spetsen skörad.

111

2018-12-05