Ryamatta, Finland, signerad 1826
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
8 000-10 000 SEK
RYA, Finland, med initialer och datering HE 1826, flossaväv, ull, 190 x 148 cm, lagningar, baksidan med förstärkning samt upphängningsanordning
LITTERATUR
Jämför Sirelius, U.T., Finlands ryor, Helsingfors 1924, bild 95, jämför mönster med rya från Kuru daterad 1824.
PROVENIENS
Johan Mannerheim (1868-1934), Grensholms slott i Östergötland, vidare i arv till dottern Annika Mannerheim Seefried, vidare i arv till nuvarande ägare.
Johan Mannerheim var bror till marskalken Gustaf Mannerheim (1867-1951).
110
2018-12-05