Salongsbord, gustavianskt, av Anders Lundelius
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823), salongsbord, gustavianskt stockholmsarbete, otydligt signerat med bläck And: Lundelius Stockholm, fanerat med alrot och flammig björk, brännförgyllda beslag i mässing, skiva med mässingskant, låda och sarger med inläggningar av friser och fält, hörnrosetter, avsmalnande ben med avslutande fothylsor, nyckel medföljer, höjd 72, 68 x 41 cm, smärre skador och lagningar, spår av hjultrissor
LITTERATUR:
Bukowskis Auktioner, Klassiska, hösten 2011, nr 426, jämför ett par närmast identiska bord signerade av Anders Lundelius
90
2018-12-05